faq

Wij hebben onlangs ingestemd met een voornemen van de bestuurder tot cameratoezicht. Kan hij nu steeds dit inzetten zonder opnieuw toestemming te vragen?

Wil uw bestuurder een regeling invoeren of wijzigen omtrent cameratoezicht? Dan zal hij dit besluit eerst ter instemming aan de ondernemingsraad moeten voorleggen, aldus artikel 27 lid 1 van de WOR. De OR hoeft maar eenmalig in te stemmen met deze regeling. Zolang er vervolgens binnen de kaders dit, mee ingestemde, camerabeleid wordt gehandeld, hoeft de ondernemingsraad niet steeds opnieuw geraadpleegd te worden.

Wijzigen regeling? Opnieuw instemming

 Wijzigt de regeling? Dan heeft de OR uiteraard weer instemmingsrecht. Ook regels rondom het heimelijk plaatsen van camera’s kunnen opgenomen worden in dit beleid. Zolang het uw bestuur binnen de kaders van dit beleid opereert hoeft geen nieuw instemmingsverzoek te worden gedaan.

Kanttekening camera-toezicht

Echter, het heimelijk filmen van personeel kan niet zomaar. Zo moet er een specifieke aanleiding voor zijn, dienen er eerst minder privacygevoelige maatregelen genomen worden én is het heimelijk filmen situatie gebonden en tijdelijk van aard. In de praktijk komt het daarom vaak voor dat dit soort camera-inzet toch afwijkt van de bestaande regeling en dus alsnog voorgelegd moet worden aan de OR.

 

Tip! Slimme instemming

Overigens kan de OR een herhaaldelijke instemming (of afgezwakte variant daarvan) bij het gebruik van heimelijk cameratoezicht afdwingen via deze huidige instemmingsaanvraag. Zorg ervoor dat de OR alleen instemt met de regeling rondom cameratoezicht als er expliciet in de regeling wordt opgenomen dat de OR op voorhand wordt geraadpleegd wanneer het uw bestuur het voornemen heeft van dit middel gebruik te maken.